fbpx

730 789 730

Zadzwoń po darmową poradę!

Odzyskiwanie odszkodowań z PZU

Jeśli zdarzy się wypadek lub stłuczka, czasem do głosu dochodzą emocje. Możesz zapomnieć o procedurach, nie masz dostatecznej wiedzy prawniczej i doświadczenia by na własną rękę ubiegać się o należne Ci odszkodowanie z PZU. Możemy Ci w tym pomóc.

Odzyskiwanie odszkodowań z PZU – o czym warto pamiętać?

Najważniejsze, aby zdać sobie sprawę, że jako poszkodowany w kolizji samochodowej masz nie tylko prawa, ale też i obowiązki. Możesz dochodzić wypłaty odszkodowania z OC sprawcy, ale najlepiej, jeśli sprawę zgłosisz możliwie najszybciej – mimo, że prawo mówi o terminie 3 lat, im szybciej to załatwisz, tym większe masz szanse na odszkodowanie. Do tego na Tobie spoczywa obowiązek wykazania okoliczności wypadku i zakresu poniesionych strat. Musisz wykazać, że zdarzenie zaszło z winy sprawcy – w tym pomóc może Ci policja, jeśli są jakieś kwestie sporne ze sprawcą. Jeśli są ofiary lub wymagana jest hospitalizacja – policja jest wręcz konieczna. Gdy zgłosisz szkodę poprzez prawidłowe wypełnienie wniosku, następuje proces przyznania Ci odszkodowania. W ruch wchodzą procedury, powoływany jest rzeczoznawca, który ma za zadanie oszacować szkody i koszty naprawy. I tu, w przypadku PZU, mogą zacząć się problemy.

odzyskiwanie odszkodowań z PZU - Pomoc

730 789 730

Zadzwoń po darmową poradę!

Jakie mogą być problemy – odzyskiwanie odszkodowań z PZU a realia

O ile uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy w ogóle nie jest aż takim problemem, o tyle jego wysokość jest często sztucznie zaniżana. Skąd to się bierze?

Uwzględnianie cen części zamiennych

Rzeczoznawca w kosztorysie wykazuje ceny poszczególnych komponentów pojazdu, które uległy uszkodzeniu i wymagają wymiany lub naprawy. Często są to części oryginalne, jeszcze na gwarancji. Takie są znacznie droższe niż zamienniki, ale jednak  – by zaoszczędzić – to właśnie ich ceny uwzględnia ubezpieczyciel w wypłacie odszkodowania. A cena może różnić się wtedy nawet kilkadziesiąt procent. Sąd Najwyższy orzekł, że takie praktyki są niewłaściwe i musisz zwracać na to uwagę oraz dopominać się uwzględnienia części oryginalnych.

Naprawa zamiast wymiany

Bywa, że ubezpieczyciel zleca warsztatowi naprawę uszkodzonej części. Niby nic w tym złego, ale technologia naprawy danego pojazdu zdecydowanie zaleca wymianę zamiast karkołomnej naprawy. Wybór tego drugiego znacząco obniża koszty naprawy szkód i tym samym kwotę należnego Ci odszkodowania.

Uwzględnianie rabatów w kosztorysie

Ubezpieczyciel, by zaoszczędzić, wypłaci Ci odszkodowanie uwzględniające rabaty na ceny podzespołów samochodowych. Problem w tym, że takie rabaty na ogół przysługują warsztatom, które kupują je w ilościach hurtowych, nie prywatnym klientom.

Uśrednione a nie realne stawki za pracę mechanika

Robocizna to także koszt w naprawie pojazdu. Każdy warsztat ma swoje stawki, ale ubezpieczyciel może zastosować średnią z przekroju całego rynku. Może być to kwota zbliżona do tej, którą zapłacisz w Twoim warsztacie, a może być o wiele niższa. Różnice między prowincją a dużym miastem mogą być naprawdę spore.

Szkoda całkowita zamiast częściowej

Wbrew pozorom, bywa że korzystniejsze dla ubezpieczyciela będzie uznanie Twojej szkody za całkowitą, a nie częściową. Dlaczego? Jeśli szkoda jest zakwalifikowana jako całkowita, odszkodowanie za wypadek komunikacyjny wynosi wtedy różnicę między wartością pojazdu przed i po szkodzie. Czyli różnica między pojazdem przed wypadkiem a tzw. Wrakiem. Wrak kojarzy się z samochodem nienadającym się do użytku. Tymczasem jako wrak może być uznany przez ubezpieczyciela samochód, który spokojnie pojeździ jeszcze wiele lat, jeśli podda się go naprawie. Tym samym jego wartość jest znacznie wyższa niż prawdziwego wraku. A jeśli uda się jeszcze zaniżyć wartość samochodu sprzed wypadku (mało który to igła wprost z salonu), różnica ta, będąca kwotą odszkodowania, znacząco maleje.

Odzyskiwanie odszkodowań z PZU razem z Pomocwypadkowa.pl

To tylko część problemów, które mogą przytrafić Ci się podczas dochodzenia swego w starciu z PZU lub innymi ubezpieczycielami. Nie masz na to czasu, głowy i jedyne o czym marzysz to to, aby znów zasiąść bezpiecznie za kółkiem a przy tym nie zbankrutować? Możemy Ci pomóc. Zadzwoń do nas i sprawdź co możemy dla ciebie zrobić Pomocpowypadkowa. Mamy doświadczenie, wiedzę prawniczą oraz wiemy, jak wygląda skuteczne odzyskiwanie odszkodowań z PZU i innych ubezpieczycieli.