fbpx

730 789 730

Zadzwoń po darmową poradę!

Sposoby rozliczania szkody

Ubezpieczyciele w przypadku uszkodzenia naszego pojazdu proponują dwa sposoby rozliczenia szkody: bezgotówkowy oraz gotówkowy. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy dlaczego gotówkowy sposób rozliczenia szkody jest znacznie korzystniejszy.

Ustawodawca w Kodeksie Cywilnym, a dokładnie w art. 363 §1 wskazuje, iż naprawienie szkody może polegać na przywróceniu stanu poprzedniego bądź na zapłacie odpowiedniej sumy pieniężnej. Przekładając powyższe na szkody w pojeździe oznacza to zapłatę kwoty odpowiadającej uszkodzeniom pojazdu oraz niezbędnemu czasowi pracy na dokonanie naprawy, bądź ofertę od ubezpieczyciela polegającą na wstawieniu pojazdu do wybranego przez ubezpieczyciela warsztatu i dokonanie naprawy.

 

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, iż druga z w/w możliwości jest dla poszkodowanych korzystniejsza. Poszkodowany nie musi zajmować się poszukiwaniem warsztatu, ustalaniem cen za usługę oraz potwierdzaniem chęci zakupu części za wskazane ceny. Niestety rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Przy bezgotówkowym sposobie naprawienia szkody ubezpieczyciel z pewnością nie zgodzi się na zastosowanie nowych, oryginalnych części oznaczonych logiem producenta. Jeśli poszkodowany nie będzie uważny i w porę nie zareaguje, może się okazać, iż naprawa pojazdu doprowadziła do utraty jego wartości. Co więcej ubezpieczyciele korzystają z tzw. współpracujących sieci warsztatów. Niestety nie wszystkie z warsztatów są autoryzowane przez producenta danej marki, co niejednokrotnie odbija się na jakości świadczonych usług, a co za tym idzie na bezpieczeństwie pojazdu.

W trakcie obsługi naszych klientów spotkaliśmy się również z sytuacjami, w których ubezpieczyciel kwestionował wysokość faktury za naprawę już po jej przeprowadzeniu. W efekcie skutkowało to koniecznością dopłaty przez poszkodowanego z własnej kieszeni, a następnie długą walkę z ubezpieczycielem.

Znacznie korzystniejszym sposobem naprawienia szkody jest jej rozliczenie w sposób pieniężny. W tym przypadku również ubezpieczyciel z pewnością zaniży należne nam odszkodowanie. Zazwyczaj będzie to polegać na zastosowaniu w kosztorysie nieoryginalnych części oraz zaniżeniu stawek za roboczogodzinę prac blacharskich i mechanicznych. Pomimo stosowania nieuczciwych praktyk również przy gotówkowym rozliczeniu szkody, znacznie łatwiej jest dochodzić należnych nam pieniędzy. W przypadku powyższego sposobu naprawienia szkody należy pamiętać aby w żadnym wypadku nie zawierać ugody, o czym szerzej pisaliśmy tutaj:

https://pomocpowypadkowa.com/aktualnosci/zrzeczenie-sie-roszczenia/

Ponadto w przypadku gotówkowego rozliczenia szkody poszkodowany ma możliwość dokonania cesji wierzytelności. Dzięki temu osoba poszkodowana może liczyć na szybki wpływ gotówki, którą może przeznaczyć na dowolny cel, niekoniecznie naprawę auta.

W trakcie naszej działalności zawarliśmy znaczną ilość umów o cesję wierzytelności, a poniżej pragniemy przedstawić parę przykładów naszych dopłat z ostatnich dni:

  • Toyota Prius: ubezpieczyciel wypłacił 7.500 my dopłaciliśmy Klientowi dalsze 6.000 zł
  • Skoda Fabia: ubezpieczyciela wypłacił 3.000 my dopłaciliśmy Klientowi dalsze 2.500 zł
  • Porsche Cayene: Ubezpieczyciel wypłaciła 30.000 zł my dopłaciliśmy dalsze 19.400 zł

Powyższe w sposób jednoznaczny wskazuje, iż gotówkowy sposób naprawienia szkody jest korzystniejszy oraz daje więcej możliwości uzyskania należnych pieniędzy.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Facebook
Twitter
LinkedIn