fbpx

730 789 730

Zadzwoń po darmową poradę!

Samochód zastępczy na czas naprawy

samochód zastępczy na czas naprawy
auto zastępcze co warto wiedzieć

Możliwość korzystania z własnego auta jest znakiem naszych czasów oraz postępu technologicznego. Samochód zastępczy na czas naprawy – dni, w których posiadania własnych 4 kółek było luksusem już dawno odeszły w niepamięć. Dziś niemal każda rodzina posiada przynajmniej jedno auto.

A co jeśli w skutek kolizji, której nie byliśmy sprawcami, nasze auto uległo uszkodzeniu i nie możemy z niego korzystać? Wówczas należy się auto zastępcze, którego koszt najmu pokryje towarzystwo ubezpieczeń.

Auto zastępcze – co warto wiedzieć ?

W trakcie podejmowania decyzji o najmie pojazdu zastępczego należy pamiętać o paru istotnych kwestiach, które pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Po pierwsze wynajmowane auto musi być tej samej klasy co nasze. Działa to w obie strony, a w praktyce oznacz, że kierowca Fiata Pandy nie może na kosz ubezpieczyciela wynająć Mercedesa klasy S. Kierowca Mercedesa zaś nie może otrzymać jako auta zastępczego Nissana Micra. Okoliczność ta ma niebagatelne znacznie w chwili kiedy dochodzi do rozliczenia z ubezpieczycielem. Towarzystwo ubezpieczeń jeśli tylko zauważy, że wynajęte auto było klasy wyższej niż dotychczas użytkowane to odmówi opłaty kosztów najmu w pełnej wysokości.

W miejscu tym zauważyć należy, iż większość umów o najem auta zastępczego jest zawierana w formie bezgotówkowej. Oznacza to, iż przy umowie najmu dokonujemy jednocześnie cesji wierzytelności na rzecz wynajmującego, który następnie samodzielnie dochodzi zapłaty od właściwego towarzystwa ubezpieczeń. Jednakże znaczna część takich umów posiada w swej treści zapis, iż w przypadku bezskutecznego dochodzenia roszczeń przez wynajmującego, zobowiązujemy się do pokrycia różnicy. W zależności od klasy auta różnice te mogą wynosić od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Warto o tym pamiętać przy podpisywaniu umowy, gdyż wypożyczalnia na pewno nie zapomni o nas gdy ubezpieczyciel odmówi zapłaty.

Samochód zastępczy na czas naprawy

Kolejną istotną kwestią jest okres na jaki przysługuje nam samochód zastępczy na czas naprawy. Momentem, od którego jesteśmy uprawnieniu do wynajmu auta zastępczego jest chwila powstania szkody w naszym pojeździe. Nie musimy przy tym informować ubezpieczyciela sprawcy o fakcie najmu pojazdu. Oznacz to, iż możemy wynająć auto zastępcze jeszcze przed zgłoszeniem szkody. Jest to niezwykle istotne gdy jesteśmy np. w podróży.

Ubezpieczyciele najczęściej uważają, iż zasadny okres najmu kończy się wraz z zapłatą odszkodowania. Otóż jest to nieprawda. Wszak po wypłacie możemy dopiero przystąpić do naprawy auta bądź poszukiwania nowego, w przypadku szkody całkowitej. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądów Powszechnych uzasadniony okres najmu obejmuje również czas technologicznej naprawy auta oraz okres na poszukiwanie nowego. Okres ten nie może być nadmiernie długi, chyba, że jest usprawiedliwiony.

Przy odbiorze auta z wypożyczalni dobrym nawykiem powinno być również dokładne jego obejście i sprawdzenie czy nie posiada widocznych uszkodzeń. Kary umowne za najmniejsze nawet zadrapnie auta zastępczego są bardzo wysokie.

W przypadku gdyby mieli Państwo jakieś pytania bądź wątpliwości związane z najmem pojazdu zastępczego zachęcamy do kontaktu. Chętnie udzielmy bezpłatnej porady.

 

Jeśli chcesz powrócić do strony głównej kliknij w poniższy link:

Pomoc powypadkowa 

Facebook
Twitter
LinkedIn