fbpx

730 789 730

Zadzwoń po darmową poradę!

Skręcenie i naderwanie kręgosłupa szyjnego

Skręcenie i naderwanie kręgosłupa szyjnegoSkręcenie kręgosłupa szyjnego, naderwanie kręgosłupa szyjnego, naderwanie kręgów czy uraz wiplash. Niezależnie od określenia (wszystkie używane naprzemiennie) w każdym przypadku chodzi o uraz kręgosłupa powstały na skutek sił przeciążeniowych w tak zwanym mechanizmie smagnięcia biczem.

Uraz kręgosłupa szyjnego jest niezwykle częsty i do jego powstania dochodzi przy niemalże każdej kolizji drogowej, najczęściej w wyniku najechanie na tył przez inny pojazd. Osoby, które doświadczyły tego typu urazu niejednokrotnie, bezpośrednio po zdarzeniu, nie zdają sobie sprawy, iż doznały stosunkowo poważnego uszkodzenia ciała. Objawy potrafią się ujawnić po kilku godzinach bądź nawet następnego dnia. Do objawów należą bóle i zawroty głowy, silny ból w obrębie szyi, często promieniujący do kończyn górnych.

Skręcenie kręgosłupa szyjnego nie wymaga hospitalizacji i poszkodowani zazwyczaj tego samego dnia opuszczają SOR. W trakcie leczenia poszkodowanemu zaleca się korzystanie z kołnierza ortopedycznego bądź miękkiego kołnierza typu Schantza, pozostanie pod opieką poradni ortopedycznej oraz zażywanie leków przeciw bólowych. W tego typu urazach faktyczne leczenie sprowadza się do rehabilitacji, niejednokrotnie niezwykle żmudnej i bolesnej.

 

Jak uzyskać odszkodowanie?

Niezależnie od tego, czy spotkało Cię:

 • skręcenie kręgosłupa szyjnego,
 • naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa,
 • zwichnięcie kręgosłupa,

o należne Ci odszkodowanie starać się możesz na podobnych zasadach. Najważniejsze to nie zwlekać z wizytą u lekarza, gdyż – jak wspomnieliśmy – objawy mogą pojawić się z czasem. Musisz też pilnie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Masz na to 3 lata, ale im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Do zgłoszenia dołącz:

 • notatkę policyjną,
 • dokumentację medyczną,
 • dokumenty potwierdzające zasadność wysokości odszkodowania (np. rachunki lub faktury za leczenie czy umowę o pracę),
 • umowę o pracę, z której wynika wartość niezarobionych pieniędzy z racji hospitalizacji,
 • zdjęcia z miejsca wypadku, pisemnie potwierdzone relacje świadków.

Teraz pozostaje poczekać na decyzję ubezpieczyciela. Ma on na jej wydanie 30 dni. Jeśli przyznane przez niego odszkodowanie jest Twoim zdaniem zbyt niskie, możesz:

 • złożyć odwołanie,
 • skorzystanie z pomocy Rzecznika Finansowego,
 • wejście na drogę sądową,
 • skorzystanie z naszej pomocy – mamy doświadczenie w tego typu sprawach.

Zadzwoń po darmową poradę  730 789 730

 

Skręcenie i naderwanie odcinka szyjnego kręgosłupa – odszkodowanie z NNW PZU

PZU ocenia poziom uszczerbku na zdrowiu na podstawie tabeli. Wedle niej tego typu uraz kręgosłupa szyjnego oceniany jest na 1-5%, co ma wpływ na obliczane odszkodowanie. Wykazany w tabeli procent (1-5%) mnożony jest przez sumę polisy ubezpieczenia. Jeśli wynosi ona 10 000 zł, wtedy PZU wypłaca wspomniane 500 zł. Oprócz tego PZU (jak i inni ubezpieczyciele) uzależnia wypłatę odszkodowania od oceny, czy uszczerbek jest trwały. Powołuje komisję zaoczną lub naoczną, która ma to zbadać. Bywa, że uszczerbek jest uznany nie za trwały, lecz długotrwały, co nie jest tym samym. Jeśli borykasz się z taką sytuacją – daj nam znać!

Uraz kręgosłupa szyjnego – odszkodowanie z polisy OC sprawcy

Jeśli Twój uszczerbek na zdrowiu (skręcenie kręgosłupa szyjnego, zwichnięcie kręgosłupa itp.) jest wynikiem wypadku spowodowanego przez innego kierowcę, możesz dochodzić odszkodowania z jego polisy OC. Może przysługiwać Ci:

 • odszkodowanie za utracone dochody,
 • odszkodowanie za koszty leczenia,
 • zadośćuczynienie za szkodę niemajątkową, tj. odczuwanie bólu i inne niedogodności związane z urazem,
 • zwrot kosztów dojazdu do szpitala, komisję lekarską itp.

Wysokość poszczególnych świadczeń za każdym razem jest ustalana indywidualnie i zależy od konkretnych okoliczności. Możesz sugerować się dotychczasowymi orzeczeniami, by sprawdzić, jaka mniej więcej kwota świadczeń jest Ci należna w Twojej sytuacji.

Możesz wejść na drogę sądową

Istnieje też możliwość wniesienia pozwu cywilnego o odszkodowanie i zadośćuczynienie. W tym wypadku sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności, które mają wpływ na wysokość odszkodowania. Zbadany zostanie rzeczywisty poziom uszczerbku na zdrowiu, poniesione przez Ciebie koszty leczenia oraz utracone dochody w wyniku zwolnienia i rehabilitacji. Praktyka pokazuje, że w ten sposób można uzyskać znacznie więcej niż oferują ubezpieczyciele. Wiemy, że proces sądowy nie jest przyjemny, jest wymagający i stresujący. Dlatego możemy Cię reprezentować, zgromadzić dokumentację, załatwić formalności. I uzyskać należne Ci pieniądze. 

Obecnie towarzystwa ubezpieczeń traktują wyżej opisany uraz jako niegroźny, niejednokrotnie wręcz twierdzą, iż osoba poszkodowana symuluje uraz. Najczęściej spotykaną kwotą zadośćuczynienia dla osób, które doznały urazu kręgosłupa szyjnego to kwota 500 zł. Nie wymaga szczególnego uzasadnienia, iż jest to kwota niska i nie spełniająca funkcji kompensacyjnej, którą ma spełniać zadośćuczynienie.

W ramach naszej praktyki obsłużyliśmy dziesiątki klientów, którzy zgłosili się do nas w związku z takim urazem. Nasze doświadczenie wskazuje, iż na drodze sądowej można uzyskać znacznie wyższą kwotę zadośćuczynienia, nawet powyżej 10.000 zł. Nie mniej pamiętać należy, iż wysokość zadośćuczynienia jest kwestią bardzo indywidualną i na jej wysokość skład się wiele czynników.

W przypadku doznania przez kogokolwiek z Państwa w/w urazu w sposób szczególny zwracamy uwagę na pułapkę jaką jest oferta ugodowa złożona przez towarzystwo ubezpieczeń. Dlaczego nie warto podpisywać ugody pisaliśmy tutaj –  https://pomocpowypadkowa.com/aktualnosci/zrzeczenie-sie-roszczenia/

Zachęcamy do kontaktu i podzielenia się z nami Państwa kłopotem. Chętnie pomożemy i co najważniejsze nie pobieramy żadnych opłat wstępnych.

Facebook
Twitter
LinkedIn