fbpx

730 789 730

Zadzwoń po darmową poradę!

Stłuczka

Stłuczka
Co zrobić gdy masz wypadek komunikacyjny

Stłuczka, Wypadek – Co robić?

Stłuczka bądź wypadek to kwestia sekund, nagle znajdujesz się w sytuacji krytycznej, podejmujesz manewr obronny, ale jako kierowca na chwilę przed uderzeniem wiesz, że jest ono nieuniknione. Po wszystkim doświadczasz szoku, paniki, czujesz zdezorientowanie. Jednakże czynności podjęte bezpośrednio po zdarzeniu są niezwykle ważne i mogą zaważyć o wielu kwestiach. Poniżej znajdziesz kompletny poradnik tego jak się zachować.

1. Upewnij się, że zdarzenie nie jest wypadkiem

O kwalifikacji zdarzenia na drodze przesądza to, czy w jego następstwie uczestnicy ponieśli obrażenia. Po upewnieniu się, że nikt nie jest ranny możemy mówić o kolizji. Jeśli, którakolwiek z osób uczestniczących doznała obrażeń ciała i niezbędna jest interwencja odpowiednich służb wówczas mamy do czynienia z wypadkiem drogowym.

Jeśli doszło do wypadku  niezwłocznie należy zadzwonić pod nr 112, a następnie przejść do udzielania pomocy poszkodowanym. Po przybyciu służb należy stosować się do poleceń. Bezwzględnie należy pamiętać o tym aby nie przestawiać pojazdów uczestniczących w wypadku.

 

2. Zachowaj spokój

Na szczęście zdecydowana większość zdarzeń drogowych to niegroźne kolizje. Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji najważniejszym jest opanowanie i zachowanie spokoju. Jeśli nie jesteś sprawcą nie musisz się martwić uszkodzonym samochodem, powinieneś zaś pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i pewnych procedurach, które pozwolą Ci skutecznie ubiegać się o należne odszkodowanie.

3. Przestaw pojazd na pobocze

W przypadku kolizji nie istnieje przymus nieprzestawiania aut uczestniczących w zdarzeniu. Każde niepotrzebne zajmowania pasa ruchu niesie za sobą niebezpieczeństwo kolejnego zdarzenia oraz utrudnia poruszanie się innym uczestnikom ruchu.  Należy również mieć na uwadze, iż zbędne utrudnianie ruchu niesie za sobą ryzyko ukarania mandatem w wysokości 150 zł.

4. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia

Jeśli zdarzy się, iż pojazd jest unieruchomiony należy niezwłocznie zabezpieczyć miejsce zdarzenia. W obszarze zabudowanym nie ma konieczności ustawiania trójkąta, wystarczą światła awaryjne, chyba, że te uległy zniszczeniu. W terenie niezabudowanym konieczne jest włączenie świateł awaryjnych oraz  oznaczenie trójkątem, ustawionym 30 – 50 metrów za pojazdem (100 m na autostradzie). Podejmując czynności na miejscu zdarzenia pamiętaj aby mieć na sobie kamizelkę odblaskową. Mimo, że przepisy tego nie wymagają, zawsze należy mieć na względzie bezpieczeństwo.

5. Upewnij się, że nie musisz wzywać policji (nawet w przypadku stłuczki)

Nie ma potrzeby wzywania policji, jeśli uczestnicy zgadzają się co do okoliczności zdarzenia oraz osoby sprawcy wówczas wystarczy spisanie oświadczenia i przekazanie go ubezpieczycielowi. Czasami jednakże warto wezwać policję, w szczególności gdy:

– uczestnicy nie zgadzają się co do osoby sprawcy bądź okoliczności zdarzenia 
– podejrzenie, że kierowca jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków 
– podejrzenie, że kolizja nie miała przypadkowego charakteru (wyłudzenie ubezpieczenia)

6. Spisz oświadczenie

Zawsze warto mieć przy sobie egzemplarz druku oświadczenia o kolizji drogowej. Jeśli akurat nie jesteśmy w posiadaniu takiego druku, oświadczenie można spisać samodzielnie, na dowolnym arkuszu papieru. W oświadczeniu powinny znaleźć się:

– opis okoliczności i miejsca zdarzenia oraz zakres uszkodzenia auta
– dane kierowców i  samochodów
– dane ubezpieczycieli
– podpis sprawcy

Dobrze aby oświadczenie było spisane własnoręcznie przez sprawcę kolizji.

Na zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi mamy 3 lata. 


7. Zrób dokumentację miejsca wypadku

Stłuczka – Dla zabezpieczenia własnego interesu należy jak najdokładniej udokumentować miejsce zdarzenia oraz uszkodzenia pojazdów. Wykonanie zdjęć należy do podstawowych czynności, warto również sprawdzić czy w okolicy nie znajduje się monitoring, który mógłby obejmować miejsce zdarzenia.
Jeśli na miejscu wypadku byli świadkowie, zdobądź do nich dane kontaktowe. Relacja świadka może być pomocna jeśli sprawca postanowi zmienić zdanie co do swojej odpowiedzialności.

8. Stłuczka – Zgłoś szkodę do właściwego towarzystwa ubezpieczeń.

Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi leży po Twojej stronie, nie licz, że ktoś sam się do Ciebie zgłosi w tej sprawie. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, drogą internetową bądź tradycyjną pocztą. Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie szkody.

W trakcie likwidacji szkody tzw. „Stłuczka” przez właściwe towarzystwo ubezpieczeń należy pozostawać niezwykle czujnym, na propozycje składane przez ubezpieczyciela. W szczególności nie należy podpisywać ugody o czym szerzej mówiliśmy w poniższym artykule

https://pomocpowypadkowa.com/aktualnosci/zrzeczenie-sie-roszczenia/

Kolejną kwestią jest niegodzenie się na naprawę elementów pojazdu, których struktura została naruszona w chwili zdarzenia. W zasadzie jedyną okolicznością kwalifikującą element do naprawy są lekkie otarcia i zadrapania. W miejscu tym należy mieć na uwadze kwestię części zastosowanych przez ubezpieczyciela w kalkulacji. Pamiętaj, prawie zawsze należą Ci się oryginalne części, nie zaś zamienniki stosowane przez towarzystwa ubezpieczeń.  

Wiemy, że wszystko wyżej opisane może wydawać się skomplikowane i przyprawiać o ból głowy, dlatego w razie jakichkolwiek kłopotów bądź wątpliwości chętnie służymy pomocą, co więcej możemy w Twoim imieniu zająć się całym procesem. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz po swoją bezpłatna pomoc.

 

Jeśli chcesz wrócić do strony głównej kliknij w poniższy link

Pomoc Powypadkowa

Facebook
Twitter
LinkedIn